Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

5 Sayfa V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> "DOST SEVGİLİ"
unrequited
mesaj 19 07 2005 - 14:45
İleti #101

MevsimSiz

Grup: Members
Üye No: 1,102

QUOTE(chekirdek @ Jul 18 2005, 08:39 PM)
"Neden iyi anlaştığın erkek arkadaşlarından birine bir teklifte bulunmuyorsun...birbirinizin hayatına burnunuzu sokmadan, birbirinizden sadece gereklilik çerçevesi ve seviyesinde sorumluluk paylaşımının olduğu bir yuva kurmuyorsun?"
...

peki de çekirdek, "gereklilik çerçevesi ve seviyesinde sorumluluk paylasimi" ne is??

ev arkadasi sart midir??? madem kimsenin burnunu sokmamasini istedigimiz bir hayat pesindeyiz.. madem çok daha temel bir gereksinim var disarda?? ille de biriyle ortak mi yasamak lazimdir bunu???
Go to the top of the page

+Quote Post
chekirdek
mesaj 19 07 2005 - 17:06
İleti #102

MevsimSiz

Grup: Banned
Üye No: 1,083

smile.gif

Cevabı bir üstteki cümlede var; Yuva kurmak çocuk yetiştirmek istiyor...

+Quote Post
burcinozdes
mesaj 19 07 2005 - 20:05
İleti #103

MevsimSiz

Üye No: 1,195

QUOTE(siy@h @ Jul 19 2005, 02:24 PM)
Bence karşılıtaki ilişkilerdeki diyaloglar "dost, sevgili yada dostsevgili" anlamında düşünüldüğünde mesafelerin çok da gerekli şeyler olmadığı kanısındayım. Mesela defi hacet dediğinde normalmiş gibi görünen ileti, benim bunun kokusunu sorgulamamla gevşek zaman iletisine dönüşebiliyor:)... ki değil...

Toplumsal çözülme, seninle sevdiğin ruh arasında çözülme yaratıyorsa sorunu toplumda arayamassın... Bunu demek istiyorum...

Düzeysizliği ne olarak algıladığını bilmiyorum... Seviyesiz ilişkiler mi, aşağılık duygular mı(!)...

Hatta "yoktur" diyebilirim evet...

Yok ben orada kendi iletimi kastetmiştim, iyi kast edememiş olacağım ya da stresli bir anına denk düştüm:)

Örnek biraz sorumluluğu Tanrı'ya yüklemeye benzemiş...

Aşağılık duyguları ne olarak algıladığını da ben bilmiyorum ama düzeysiz-seviyesiz ilişkiler yumağı diyebilirim ben genel çerçeve içinde algıma.

Toplum o çözülmeyi yaşayan bireylerden oluşan bir organizma değil mi?

+Quote Post
Gailyus
mesaj 20 07 2005 - 00:40
İleti #104

MevsimSiz

Üye No: 1,147

Her şey buraya kadarmış!

+Quote Post
chekirdek
mesaj 20 07 2005 - 23:41
İleti #105

MevsimSiz

Kendi dairesi gibi elli dairenin daha olduğu bir binada yaşayan TE CE vatandaşı köylülüğünden kurtulamamıştır...

...pencereden kül tablasını döker, apartman boşluguna doğradığı domatesin kabuklarını atar, asansörün kapısını, kat arası boşlugundaki duvarı anahtarı ile kazır, zamanı gelince boyasını yaptırmaz, perdesi olmayan pencereye gazete kağıdı yapıştırır, binaya her girene çıkana şüpheyle bakar ve aklına estiğince dedikodusundan da geri kalmaz, balkondan aşağıya halı, çarşaf, masa örtüsünü sallandırır...onları yıkar silkeler, temziler...daire kapılarının önüne yirmibeş çift ayak giyeceğini sıralar...

...anlayacağınız yaşadığı yeri bir süre sonra, hem de çok kısa bir süre sonra, köpeğimin kıçına iki pencere bir kapı çizilmiş haline benzer bir hale çevirir.

Her bir daire kendisine en yakın dairenin kuyusunu kazar...geleceğin lumpeni veletler daire içinde ayrıcalıklı kutsal picikler olarak gürültünün akla gelmeyecek çeşidini sergilemekte her daim serbesttirler...eşek sudan gelinceye kadar karısını kızını döven öküzlerin çığlık ve şiddet gürültüleri ise dokunulmazlık nedenli kutsaldır....

...kiracıların tamamına yakını evsahibi ile kavgalıdır...ya da mahkemelik...

Para toplayamazlar...ısınamazlar...merdiven otomatigi çalışmaz...

Herkes kendi bahanesine göre haklıdır ve ona göre hareket eder.

Ama hepsi namusludur haaa...

Çüklerini ilgilendiren ilişkileri ise her daim "düzeyli" ve "seviyelidir".

Ben de salağım ya...

"İllaki öyledir" derim.

+Quote Post
pronectus
mesaj 21 07 2005 - 00:26
İleti #106

MevsimSiz

Üye No: 974

QUOTE(chekirdek @ Jul 21 2005, 12:41 AM)
Ben de salağım ya...

avatarınızdaki ABS ile harmoni oluşturmuş. entersan geldi. : )

+Quote Post
chekirdek
mesaj 21 07 2005 - 00:44
İleti #107

MevsimSiz

Harmoni olmasında bir enteresanlık var evet...ben de farkettim...tezatlık olmalıydı...

...daha bir olağan dururdu.

smile.gif

+Quote Post
Sailor
mesaj 01 08 2005 - 09:33
İleti #108

MevsimSiz

Üye No: 1,445

Mevsimsiz'deki ilk iletim, bu başlıkta olsun bari.

Bari, ilk iletim de bir soru olsun. Cevaplamak isteyen cevaplar, ama lütfen cevaplayacaksanız, içinizden geçenle parmaklarınızdan klavyeye akan aynı olsun.

Hayatınızda, dostunuz da olacak bir sevgili mi isterdiniz, yoksa sevgiliniz de olacak bir dost mu?

+Quote Post
chekirdek
mesaj 01 08 2005 - 13:27
İleti #109

MevsimSiz

Vayyy...hoşgeldin dostum...tongue.gif

Ben "dostumdan sevgili olsun" derim...mesela senden iyi sevgili olurdu haaa...ammaaa...

...eşek kadar bir ama var işte.

smile.gif)))

+Quote Post
Sailor
mesaj 01 08 2005 - 20:48
İleti #110

MevsimSiz

Bakarız çaresine smile.gif

+Quote Post
Aylin Deniz
mesaj 03 08 2005 - 08:57
İleti #111

MevsimSiz

Üye No: 956

Hoşgeldiniz Sailor.

Sevgilim olacak dostu tercih ederim. Adan Z ye tanılayabildiğim biriyle aşk hayatı daha sağlıklı gelişir galibaımlayabildiğim biriyle aşk haha sağlıklı gelişir galiba. smile.gif

+Quote Post
Sailor
mesaj 03 08 2005 - 17:13
İleti #112

MevsimSiz

Hoşbulduk, yanıtınız için teşekkürler.

Ama ben dost olacak sevgili, ya da sevgili olacak dost dememiştim.

Sevgiliniz DE olacak dost, dostunuz DA olacak sevgili demiştim.

+Quote Post
üçnoktabirdört
mesaj 03 08 2005 - 17:18
İleti #113

MevsimSiz

Üye No: 752

Hoşgeldin Sailor.

Aylin, mesajlarında kuşdili mi kullanmaya başladın? tongue.gif

Sevgilim de olacak dost tercihimdir. Bu cevabı bayanlardan almak pek mümkün olmaz kanısındayım.

+Quote Post
Sailor
mesaj 03 08 2005 - 17:36
İleti #114

MevsimSiz

QUOTE(üçnoktabirdört @ Aug 3 2005, 03:18 PM)
Bu cevabı bayanlardan almak pek mümkün olmaz kanısındayım.

Neden?

+Quote Post
selah
mesaj 03 08 2005 - 22:21
İleti #115

MevsimSiz

Üye No: 1,005

Hayatınızda, dostunuz da olacak bir sevgili mi isterdiniz, yoksa sevgiliniz de olacak bir dost mu?

Paradoks gibi görünen, soru olmayan bir soruyla geldin...
Umarım hoş geldin.
Selam ve sevgi.
Selah

+Quote Post
Aylin Deniz
mesaj 04 08 2005 - 10:10
İleti #116

MevsimSiz

Üye No: 956

Yanıt eklerken bir sorun olmuş üçnoktabirdört. smile.gif

doğrusu:

Adan Z ye tanımlayabildiğim biriyle aşk hayatı daha sağlıklı gelişir galiba.

+Quote Post
belgin
mesaj 08 08 2005 - 20:59
İleti #117

MevsimSiz

Nereden: İstanbul
Üye No: 124

Sevgilim de olacak dost tercihimdir. Bu cevabı bayanlardan almak pek mümkün olmaz kanısındayım.

Oh aman oh!

Bazı kadınların bazı erkekleri tahakküm edebilme gücüne bağlanıp bunu aşk sanması mı bu yorumu yaptırıyor sana üçnoktabirdört?!!

Sailor hoşgeldin.

smile.gif

+Quote Post
chekirdek
mesaj 08 08 2005 - 21:45
İleti #118

MevsimSiz

Dostunuz kimdir?

Kıçınızda sivilce çıksa dahi anlattığınız kişi değil mi?

...ama bu azıcık boşlukları olan biraz kaçak bir tanımlama...yetersiz.

Çünkü dost sadece kıçınızda çıkan sivilce çıksa dahi anlattığınız kişi değil, kıçınızda sivilce çıkmasını da anlayabilen, anlayacağından emin olduğunuz kişidir.

...ben Sailior'un sorduğu soruyu basamak edip başka bir soru soracağım;

...aranızda dost sevgilisi olan oldu mu?

Benim oldu...

Klüpte gözlerimi alamadığım kadını benimle tanıştırdı.

+Quote Post
penceremdeserçeler
mesaj 09 08 2005 - 00:20
İleti #119

Guests

"Dost sevgili" çok zor. çok......

+Quote Post
bella donna
mesaj 09 08 2005 - 00:36
İleti #120

MevsimSiz

Üye No: 1,357

alkol sanırım...
yazmak için yanlış zaman sanırım, çünkü sarhoşum...

+Quote Post
erastotenes
mesaj 10 08 2005 - 15:23
İleti #121

MevsimSiz

Üye No: 1,476

QUOTE(chekirdek @ Aug 8 2005, 07:45 PM)
...aranızda dost sevgilisi olan oldu mu?

Benim oldu...

Klüpte gözlerimi alamadığım kadını benimle tanıştırdı.

Merhaba,
Bu benim ilk iletim. Hepinize selam.

Dostu tanımlayan unsurlar nelerdir?
birlikte zaman geçirmekten zevk alma (sohbet, ya da birlikte, yemek yapmak vs.)
Onun başına bir şey gelirse üzülmek ve yardım edip edemeyeceğini düşünmek.
Onun senin hakkında benzer şeyler düşündüğünü bilmek.vs.vs.

Sevgiliyi tanımlayan unsurlardan biri nedir?
Arada cinsel çekim

Dostu tanımlayan yukardaki özelliklerden hiçbiri yoksa yalnızca cinsel çekim sevgili olmak ya da sevgililiğin sürdürülebilmesi için yeterlimidir? Bence hayır. Bu ancak sevgili değil çok kısa süreli bir ilişki olur.

Sevgiliyi tanımlayan unsurların içinde en azından belirli bir ölçüde dostluğu tanımlayan unsurların da bulunması gerekir. İkisinin birbirine olan oranı ilişkinin rengini belirler. Dostluk bileşeni çok düşük ama cinsel çekim bileşeni yüksek bir ilişki bence ızdıraptır. Tabii ki böyle bir ilişkide "ayrılıp da dost kalmak" sözkonusu olmaz çünkü beraberken de dost değildin ki zaten.

Peki dostluk o kadar ileri gider de cinselliğin az veya çok ayrılmaz parçası olan kıskançlığı bile gölgede bırakabilir mi. (chekirdekin mesajında olduğu gibi)

Nadir olarak olabilir ama her iki cinsiyet açısından aynı ölçüde veya aynı sıklıkta olabilir mi?

Maalesef işte burada cinsiyetler arası simetri bozuluyor bence.

+Quote Post
delice
mesaj 10 08 2005 - 21:42
İleti #122

MevsimSiz

Üye No: 777

delice merhaba...!

dost sevgili delice sevgili degildir... bana gore ikili arasında istetme olan kişidir...
dest sevgilinin gönlünün yanı sıra aklınında bir kısmı ilişkide hüküm sahibidir...

Oysa sevda ve sevgilide akıl... mevlananın dediği gi,bi çamura batmış eşşek gibirdir...

delice sevgililer dileği ile...

delice kalın...

+Quote Post
belgin
mesaj 19 08 2005 - 09:30
İleti #123

MevsimSiz

Nereden: İstanbul
Üye No: 124

Aşkı yanılsamayı sahiplenme yanılsaması olarak mı görüyoruz acaba?

Dişi gen, erkek gen'e mengen'e. : )

+Quote Post
penah
mesaj 28 10 2010 - 09:45
İleti #124

MevsimSiz

Üye No: 8,003

QUOTE(Meleğim @ 15 07 2005 - 14:15) *
Sonra Sen Geldin

Bu hikaye senin için!

'Anlamak' kelimesini sözlüklerden çıkartıp elimle dokunacağım kadar somut hale getirdiğin ve yüreğime yerleştirmeme yardım ettiğin için...

'Anlamak' ve 'anlaşılmanın' en güzel denilen sevişmeleri kıskandırdığını bildiğin ve bana da öğrettiğin için... Durum ne olursa olsun, dilinde bu kadar güzel bir 'özgürlük' şarkısıyla yaşayabildiğin için... Senin için...

.....................

Bu, insanın içinde yaşatıp zamanla sevdiği ve kendisine çok acı verse de, neredeyse bedenine bir organ gibi eklediği, hüzün doğuran tüm uzun soluklu duyguları yerle bir eden, kısacık bir hikayedir!

Sonra sen geldin.

Yaşayıp gidiyordum... 'Yaşayıp gitmek!' Ne saçma! Bu fiili nedense, hayatımızın sıkıcı olduğunu, bir günün diğerinden farklı geçmediğini düşündüğümüzde kullanırız. Oysa tam tersi olması gerekmez mi? 'Yaşamak ve gitmek...' Yaşıyorum, gidiyorum, yol alıyorum. O halde şöyle demeliyim: "Yaşıyordum ama gitmiyordum." veya "Gidiyordum akıp zaman içinde, kaybolmuş vaziyette, ancak yaşamıyordum."

Bir aşk hikayesine boyanmıştı bütün mevsimlerim
Tuhaflığı yoktu yazın kazak giyip de
Kışın denize girişimin
Kazağımda da aşk kokusu vardı
Acıma dokunan ve
Nasıl kokacağını şaşıran
Yosunlarda da

Sonra sen geldin.

“Hadi gel, hayatı anlayalım ve anlatalım." dedin. Çok konuştuk bu konuda, çok... Hem her duygunun tarifini almak istedin hem de hepsi hakkında, bildiğin ne varsa bana vermek. Seninle konuştukça, kendime dair son derece basit ama yine de hiç üzerinde durmadığım bir şeyler olduğunu görmek beni nasıl da şaşırtıyordu.
'Acı' konusunda çok konakladık...

Kanattıkça beni böyle acı
Ve sohbetler yetmeyince nefes almaya
Ağlardım
Yaralarımdan şiir yapardım

Acı bir annedir, durmadan hüzün doğuran. Ahh, ben o hüzünlerle boğuşmak, azıcık nefes alabilmek için kaç kitap okudum, kaç film izledim, kaç hayat belledim, bir bilseniz.

Yooo! Dostlarıma haksızlık edemem şimdi. Turuncuya boyalı güney akşamlarından, fesleğen kokulu batı ikindilerinden, kuzeyin gri sabahlarına kadar kaç sohbet vardır yüreğimde daima saklayacağım. Ahh, benim kelimelerle beyinlerinde tepindiğim dostlarım... Nasıl da isterlerdi gözlerimden yanaklarıma dökemediğim gülüşleri görmeyi. Bence, dostlar daima 'gülmek' ve 'gülümsemek' arasındaki farkı bilirler, bu nedenle onlara arkadaş değil de 'dost' deriz zaten. Her sohbette yüreğimi yatırıp masaya, son derece dikkatli ve zarif hareketlerle, acı ve hüzün doğuran parçalarıma ulaşır, üzerini örterlerdi. İyi hissederdim bir süre. Apartmanların üzerinde uçuşan martıları fark ederdim en azından. Ancak sonra yine hüzün... Yüzsüz hüzün...

Baktığım yerlerde gözlerim
Bazen öyle uzun kalırdı
İnanmazsınız ama
Baktığım yerler sıkılırdı

Sonra sen geldin.

Geldin ve: “Hele şu yükünün birazını bana ver.” dedin. Şaşırdım çünkü görünüşe göre senin yükünün benimkinden fazlası vardı ama eksiği yoktu. Sen anlatırken fark ettim ki içinde bir yerlerde bu yüklerle başa çıkmak için özel eğitimli bir parçan vardı. Bu parça, yükün niteliğini ya da niceliğini, yürekte en hafif duracak hale getirebiliyordu gerçekten.

Konuşurken bir yandan da yüreğimin en tozlanmış ve uzun süredir de yanına hiç uğranmamış parçasını koydun masaya. “Bak,” dedin "bunlar hayat dostu parçalar . Şimdi bunları öyle güzel temizleyeceğiz ki bir daha canın içindeki parçalara dokunmak istediğinde ve hüzne giderken, bunların ışıltısına takılacaksın. Takılacaksın ki hüzün doğuran acı parçaları koyuvereceksin yerinde tozlanmaya. Böylece de zamanla ağırlıkları, olması gerektiği kadar olacak. Oysa sen ha bire parlatıp parlatıp durmadan onlara bakıyordun önceden ve bu da onları olduğundan ağır hale getiriyordu. Oysa tam tersini de yapabiliriz hepimiz. Işıldayan parça daima daha ağırdır. Gel, hayat dostu parçaları ışıldatalım durmadan.”

Sen geldin
Kelimelerini şekere batırarak
Sen geldin
Baktığın yerlerde çiçekler bırakarak

Acıya ve hüzne gereğinden çok yüz vermemeli insan. Ben artık hüznü içimde şişmanlatmamayı, başarıyorum galiba. Geçen gün ne gördüm dersiniz? Meğer ne kadar yakışıyormuş martılar denizin üzerine! Hikaye bu kadar...

Merak edeceksiniz belki, bu değişiklikleri sağlayan dostum kimdi? Diyelim ki, kırk yaşını geçmiş veya otuzuna gelmemiş bir adamdı, seksen yaşında bir ihtiyar, hep otuzunda yaşayan bir kadındı ya da dört yaşında bir çocuk; hem hepsiydi, hem hiçbiri değildi. Ne fark eder ki? Bir can’dı.

Canımın içi değil
İçimin canı olup da
Sen
Geldin
Üstelik
Aşk da
Değildin
..............................
Hoş geldin

Esra Güzelipek

tongue.gif tongue.gif

ne çok sevdiğim bir yazıdır, ne çok şeyi saklayan-anlatan...
size mi ait bilmiyorum, kutluyorum yine de.

+Quote Post

5 Sayfa V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic
2 kullanıcı bu başlığı okuyor (2 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 14 10 19 - 13:27