Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

Reply to this topicStart new topic
> Modern 'Sanat', Sanata ne oluyor?
Leopidas
mesaj 01 10 2007 - 18:53
İleti #1

MevsimSiz

Grup: Banned
Üye No: 4,360

Bir süre önce MuseumsQuartier'e gittim. Daha önce Viyana'ya gelmiş ve buraya gitmiş olanlar belki bilirler; bu alanın içinde müzeler, kafeler ve gezip görülebilecek birçok yer var. Leopold Museum'da Gustav Klimt'in resimlerinden tutun Oskar Kokoschka, Adolf Hölzel, Kolo Moser ve Egon Schiele'nin resimlerine kadar birçok orjinal tablo barındıran sergiler görebilirsiniz. Aşağısında ise insanlar küçük su havuzlarının yanında dinlenirler. MuseumsQuartier dedikleri yer işte böyle hoş ve kültürel anlamda canlı bir yer.

Bu bölgede MUMOK (Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien) denilen yerde bir sergiye gittim. Modern 'sanat' sergisiydi güya. Markus Huemer'in sergisiymiş. Sergiye girdim. Huemer, beyaz perdenin üstüne mavi bir ışık yansıtmış. Bu kadar. Başka hiçbir şey yok. Sergi bunlardan oluşuyordu. Gördüğüm şey karşısında sinirlendim tabii. Hem o kadar para ver, hem de modern 'sanat' diye sizlere mavi ışığı pazarlasınlar.

Şimdi ilk sorum; bu insanı 'aptal' yerine koymak değil midir? Değilse nedir? Bu 'sanat' mıdır?

Aşağı kata indim. Orada değişik sanatçıların sergileri vardı. Hayatımda o sergi kadar mide bulandırıcı bir sergi daha önce hiç görmemiştim. İşkence sahneleri, kanlar, cinselliği ayaklar altına alan pozlar, tek gözlü bebeklerin fotoğrafları, küçük çocuk resimlerinin yanına sapık karikatürler... Ne ararsanız var. Eğer bu sergi Türkiye'de açılmış olsaydı, açıldığı gün taşlanarak kapanırdı.

İkinci sorum; 'sanat' adı altında yapılan bu sapıklık sanat mıdır?

Viyana'da yaşayan birçok kişi bu sergilerin modern 'sanat' sergileri olduğunu söyler. Sizce bu sanatı modernleştirmek midir?

Bu ileti Leopidas tarafından 01 10 2007 - 18:53 yeniden düzenlenmiştir.
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

Basit Görünüm Tarih: 21 10 19 - 00:22